Nejvyšší dřevěný oltář na světě je v Levoči
Levoča patří k historickým nejvýznamnějším a turisticky nejnavštěvovanějším městům na Slovensku. Na historickém náměstí s arkádními vnitřními nádvořími je více než 50 gotických, renesančních a patricijských domů. Části gotického městského opevnění (2km dlouhé) ze 14. a 15. století se zachovaly po obvodu historického jádra. Je zde několik věží, Košická a Menhardská brána.

Radnice
Architektonicky zajímavá radnice byla postavena v gotickém stylu koncem 15. století a přestavěna v renesančním slohu na počátku 17. století. Na jižní fasádě jsou alegorické fresky. Zvonice z let 1656-1661, vytesaná v 18. století, má novou střechu připojenou k radnici. Spišské muzeum umístěno v budově radnice. Před radnicí je od roku 1600 klec hanby.

Chrám sv. Jakuba – muzeum sakrálního umění
Římskokatolický farní kostel je druhým největším kostelem na Slovensku a je národní kulturní památkou. Postavený byl před rokem 1400. Je zde nesmírně cenný pozdně gotický interiér a několik fresek z konce 14. století. Velmi pozoruhodný je jeho hlavní oltář, 18,6 m vysoký a 6 m široký, pocházející ze začátku 16. století a vyrobený z lipového dřeva. Sochařská část pochází z dílny mistra Pavla z Levoče. Uprostřed oltáře je skříňka se sochami Madony s dítětem (2,47 m), sv. Jakub st. (2,32 m) a sv. Ján Evanjelistu (2,30 m), reliéfy jsou na křídlech, když je obraz zavřený. Celý interiér kostela, velmi dobře zachovalý, je v podstatě muzeum sakrálního umění středověku. Pozoruhodné jsou gotické oltářní křídla se sochami a malbami.

Hlavní oltář – nejvyšší dřevěný oltář na světě
Práce mistra Pavla z Levoče je národní kulturní památkou.
Thurzův dům
Mezi nejkrásnější památky města patří jedna z nejzajímavějších renesančních tzv. Thurzov dom. Byl založena v 16. století sloučením dvou gotických domů. Pozornost je věnována sgrafitovému průčelí a štítům. Posvátné budovy zahrnují gotický menšinový kostel s klášterem ze 14. století u městských hradeb, gotické nástěnné malby ze 14. a 15. století a barokní interiéry.

Kostel sv. Ducha a klášter Minorit
Nacházejí se nedaleko Košické brány a datují se do roku 1747.

Město Levoča
Současné město je monumentální rezervací a vzniklo po katastrofě Tatarů v polovině 13. století. Postupně se stalo nejvýznamnějším městem spišské etnické skupiny. Od roku 1271 je sídlem městské správy 24 měst Spiše. Bohatství města dokumentuje historické gotické a renesanční stavby. Levoča byla kulturním centrem reformace na Slovensku. Úpadek města se odehrával během antihabsburského povstání v 17. století.

Nad Tatrou sa blýska
Ve 40. letech 19. století byla Levoča centrem Slovenského národního hnutí studentské generace. Píseň Nad Tatrou sa blýska vznikla v roce 1844 během odchodu bratislavských studentů do Levoče. Text napsal Janko Matúška na melodii slovenské lidové písničky Kopala studienku. V roce 1920 se první sloka stala součástí československé hymny. Od roku 1993 jsou slovenskou hymnou první dvě sloky.
Levoča leží na východním Slovensku v regionu Spiš.
Přidat komentář