Fudžijama v Růžové
Do vesničky a jejího okolí s krásným jménem Růžová jsme zabloudili několikrát.

Růžová
Obec a oblíbené turistické letovisko se nachází na náhorní plošině na Janovském potoce pod Pastevním vrchem. Dominantou obce je katolický kostel sv. Petra a Pavla z r. 1711. Kostel zasáhl v roce 1988 požár, znovu byl obnoven a vysvěcen v r. 2000. Obec Růžová bývala obcí farní, uváděná již v roce 1352. Do kostela sem přicházeli obyvatelé okolních vesniček, Kamenice, Mezná, Vysoká Lípa. Cesta sem byla náročná a lidé si postupem času sem vybudovali tzv. Kostelní cestu /Kirrchsteig/. Dnes je cesta již téměř zaniklá, pozůstatky je možné vidět na torzu můstku přes Kamenici, výklenkové kapličky a vytesané schody.
Růžovský vrch
Dominanta v krajině Českého Švýcarska /Růžovský vrch/ nás provázela celým pobytem v této lokalitě. Mohutný čedičový kužel sopečného původu /619 m/ se nachází asi 3 km od obce Růžová. Určitě je zajímavé, že Růžovský vrch je podobný tvarem s japonskou horou Fudžijama, proto někdy název Děčínská Fudžijama.

Z vrchu, kde stojí vyhlídka, dnes mnoho vidět není. Kopec je zčásti zarostlý lesem. Kolem hory je prochází několik turistických stezek. Území, které čítá cca 119 ha, kolem celého kopce je od roku 1973 vyhlášené národní přírodní rezervací.


Rozhledna Růženka
S Doctorem jsme část cesty šli kolem Růžovského vrchu a pak se vrátili na parkoviště a vystoupali na vyhlídku s poetickým názvem Růženka. Vyhlídka (402m.n.m) se nachází na kopci Pastevní vrch /dříve Hutberg/. Cesta z parkoviště není dlouhá, nahoru se dá vyjít za 20 minut. Teď v předjarním období, zčásti zmrzlá a nahoře blátivá. Cesta vede kolem pastvin s ohradníky, dále pokračujeme kolem kamenného křížku, který zde roku 1809 postavil Johann Christoph Schubert z Růžové .

Vyhlídka Růženka je veřejnosti přístupná od jara 2018. Růženka je vysoká pouhých 6,5 m vysoká s překrásným kruhovým výhledem. Na vrcholu jsme byli sami a s jarními paprsky jsme si užili úžasné výhledy do okolí. Odtud je možné vidět na německé straně Pfaffenstein, Papststein, Grosser a Kleiner Zchirnstein, Lilienstein, Kaiserkrone atd., na české straně Pravčickou bránu, pak Vlčí horu, Vysoký Sněžník, Jedlovou nebo Studenec a samozřejmě na Růžovskou horu.

Zelená věž v Růžové vznikla v rukou architektů sdružení MJÓLK. Betonová věž by měla časem porůst zelenými rostlinami, aby nenarušovala vzhled kopce.

Naučná stezka Růžová
Cestou dolů odbočíme u křížku doleva a jdeme chvíli po cestě, vede tudy na Naučná stezka Růžová, která je dlouhá 10km. U Zvoničky s přáním dle návodu zazvoníme a pak oklikou jdeme přes louku na silnici a k parkovišti. Okolo naučné stezky můžete obdivovat prvorepublikové pevnůstky a dozvíte se spoustu zajímavých informací o zdejší floře, fauně a historii. Stezka pokračuje lesem do Kamenické Stráně, k Dolskému mlýnu a pod Růžovským vrchem zpět do Růžové.

Parkoviště je výchozím bodem a křižovatkou naučných stezek. Nejstarší naučná stezka vás dovede do Kamenické Stráně, osady se zachovalými podstávkovými domy. Okolím Růžové vás provedou naučné stezky Pastevní, Zdravotní, Kovářova, Ovocná a Petřínská.

Bitop Nový Svět
Parkujeme u autobusové zastávky Růžová a jdeme procházkou přes osadu Nový svět. Je zima a vodní hladina je ještě z části zamrzlá. Jezírko zasazené do přírody, vybudované na místě starého koupaliště. V sezoně to tady musí být fajn. Jsou zde k dispozici hospůdka a občerstvení, venkovní posezení, hřiště a kolem příroda. K dispozici je i nově vybudované malé parkoviště. Najdete tady příjemné koupání i možností kempování, ubytování a stanování.

Psi do areálu mají vstup povolen, nesmí volně pobíhat a koupání je pro ně zakázáno.

Biotop Nový Svět se nachází mezi obcemi Bynovec, Arnoltice, Růžová.
Přidat komentář